Heat, eat, & enjoy!
ECW is a unique weekly meal prep company servicing Whidbey Island. Every week our team works to create new healthy delicious menu items for you and your family to choose from. Let us do the prepping, cooking, and clean up. We deliver to your home or business once a week.
This Week:
Our menu will run for ordering Monday (5/29) through Friday (6/2) for the following Tuesday (6/6) delivery.
Following Weeks:
New Menus will be posted on Mondays and orders can be placed between Monday and Friday for the following Tuesday delivery.
This change gives our chefs the time and information needed to source the freshest and most delicious ingredients needed for your meals.
-Choose your meals (3 meal/$50 minimum)
-Order between Monday to Friday
-Delivered to your door Tuesday (delivery charge subject to location)
Tuesday’s Estimated Delivery Times:
South End: 3:30pm - 7pm
Greenbank/Coupeville: 6:30pm - 8pm
North End: 6:30 - 8:30pm
We carefully prep, cook, and pack all meals in our recyclable packaging so they have a happy, cushioned, cool journey to your door. Refrigerate or freeze immediately
-Reheat for 3-5 minutes or cook until 165°F to avoid food-born illnesses
-Food can be refrigerated for up to 5 days
-Plastic containers store for up to 3 months in the freezer

- Breakfast 2 products
- Meals 11 products
- Soups and Salads 4 products
- Islander Herbs 9 products
- Britt's Fermented Foods 14 products
-
Mango Tango Parfait
- Regular price
- $11.00
- Regular price
-
- Sale price
- $11.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $11.00
- Regular price
-
- Sale price
- $11.00
- Unit price
- per
-
Triple Berry Parfait
- Regular price
- $11.00
- Regular price
-
- Sale price
- $11.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $11.00
- Regular price
-
- Sale price
- $11.00
- Unit price
- per
-
"Family Meal" purchase a meal for Ryan's House
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Friends & Family Digital Gift Cards
- Regular price
- From $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $50.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
-
Greek Chicken
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
-
Tandoori Grilled Chicken
- Regular price
- $18.00
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $18.00
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
-
Broccoli Alfredo Linguine
- Regular price
- From $15.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $15.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $18.00
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
-
Healthy Farmer
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
-
Teriyaki Bowl
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
-
Mongolian Beef
- Regular price
- $19.00
- Regular price
-
- Sale price
- $19.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.00
- Regular price
-
- Sale price
- $19.00
- Unit price
- per
-
Mongolian Chicken
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $17.00
- Regular price
-
- Sale price
- $17.00
- Unit price
- per
-
Shepherds Pie
- Regular price
- $18.00
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $18.00
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
-
Grilled Lamb Chops
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
-
Pork Green Chili
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Prosciutto Chicken Caesar
- Regular price
- From $13.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $13.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $18.00
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00
- Unit price
- per
-
Steak Blue Cheese Salad
- Regular price
- $20.00
- Regular price
-
- Sale price
- $20.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $20.00
- Regular price
-
- Sale price
- $20.00
- Unit price
- per
-
Seafood Corn Chowder
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Bordertown Rub & Seasoning
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
-
Useless Bay Rub #13
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
-
Jammin' Laura's Habanero Jelly
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
-
Jammin' Laura's Pepper Jelly
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
-
Jammin' Laura's Red Pepper Jelly
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.50
- Regular price
-
- Sale price
- $7.50
- Unit price
- per
-
Lopez Larry's Dill Caper Mustard Sauce
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
-
Lopez Larry's Garlic Red Onion Mustard Sauce
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
-
Lopez Larry's Habanero Mustard Sauce
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
-
Lopez Larry's Smokey Chardonnay Mustard Sauce
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
- Regular price
- $7.75
- Regular price
-
- Sale price
- $7.75
- Unit price
- per
-
I.P.O Pickles
- Regular price
- $10.99
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.99
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99
- Unit price
- per
-
Peace Pickles
- Regular price
- $10.99
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.99
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99
- Unit price
- per
-
Spicy Pickles
- Regular price
- $10.99
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.99
- Regular price
-
- Sale price
- $10.99
- Unit price
- per
-
Bare Naked Kimchi
- Regular price
- From $9.69
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.69
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.38
- Regular price
-
- Sale price
- $19.38
- Unit price
- per
-
Black Market Kimchi
- Regular price
- From $9.69
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.69
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.38
- Regular price
-
- Sale price
- $19.38
- Unit price
- per
-
Market Jubilee Kimchi
- Regular price
- From $9.69
- Regular price
-
- Sale price
- From $9.69
- Unit price
- per
- Regular price
- $19.38
- Regular price
-
- Sale price
- $19.38
- Unit price
- per
-
Firecracker Sauerkraut
- Regular price
- From $7.99
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.99
- Unit price
- per
- Regular price
- $15.98
- Regular price
-
- Sale price
- $15.98
- Unit price
- per
-
Golden Sauerkraut
- Regular price
- From $7.99
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.99
- Unit price
- per
- Regular price
- $15.98
- Regular price
-
- Sale price
- $15.98
- Unit price
- per
-
Riesling Sauerkraut
- Regular price
- From $7.99
- Regular price
-
- Sale price
- From $7.99
- Unit price
- per
- Regular price
- $15.98
- Regular price
-
- Sale price
- $15.98
- Unit price
- per
-
I.P.O Pickle Brine
- Regular price
- $9.00
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $9.00
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
-
Peace Pickle Brine
- Regular price
- $9.00
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $9.00
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
-
Spicy Pickle Brine
- Regular price
- $9.00
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $9.00
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00
- Unit price
- per
Showing 12 of 14 products on Britt's Fermented Foods collection

Pick Your Dishes
New menu items every week.

We Cook
Our team takes care of the the prepping, cooking, and packaging.

We deliver
We deliver fresh, never frozen meals safely to your doorstep.

Heat, Eat & Enjoy
No prep, No clean up. Meals arrive ready to heat and enjoy in minutes.